S Z E N T S Z I M B L U M O K :::::::::::::::::::::::
[2001. Jlius 09, Htf]
Felrakta: Tronix
rta: Szlamka Gergely
A szent szimblumok , nem csak a papi mgia nlklzhetetlen eszkze, hanem a pap hitnek anyagi megtesteslse ami az isteni lnyeg egy szikrjt is tartalmazza . Ez istenenknt eltr hatalmat-biztosit papjnak aki ezeket a klnleges kpessgeket urhoz intzett imval tud aktivlni (csak is kizrlag a pap kezben mkdik, s a pap hitvel egytt akar el is enyszhet, az ima kzben nem lehet harcolni, varzsolni, pszit hasznlni). Adron: a pap szintjvel egyenl erssg frkszssel egyenrtk .Antoh: sokkal hatkonyabban kpes hasznlni az idjsls kpzettsget nagyfellet vzen .Darton: a szimblum felmutatsa hatsra szint/ 5m tvolsgon bell minden nem Darton papja ltal teremtett tudatlan lholt elpusztul, s az intelligencival birok ebbe a krbe nem lephetnek be. (nem rvnyes dmonokra, vagy jogosan itt tartzkod lholtakra pl.: bosszll, rz )Kyel: igazsg amulettjvel megegyez hats (a Kyel pap szzalkos rtke arra vonatkozik, amikor nem koncentrl a hazugsg rzkelsre).Orwella: minden hazugsgot rzkel varzslat ellen +20 E . Ha nem Orwella hiv viseli , akkor a szimblum naponta (sikertelen egszsgprba eseten) 1 Max p-t szipolyoz ki. A trgy viselje nincs, tisztban ennek okval, Uwel: a beteljesedett bossz helyet szint/ 1km tvolsgbl is megrzik. Ha szimblumt viselve s egy bossz beteljestse kzben hal meg, akkor bosszllknt kel letre, hogy befejezze (megtartja rgi rtkeit, s mgijt). Noir: szerencse amulett. Krad: egy meghatrozott informci krlbelli holltet kpes egy- egy rs imval meghatrozni. Egy informcira egyszer hasznlhat. jbl csak a tuds megszerzse utn lehet hasznlni. Arel: nem szksges ima, de a papnak Arel nevt kiltva kell elkezdenie a harcot, amely kozben csak ktszeres erstsnl hatnak r a flelmet vagy a harc megszaktst okoz varzslatok. Sogron: szint/1 E tzet semlegest (amg imdkozik). Erszakos hallakor (ha nla van a szimblum) tzvarzslkhoz hasonl lngrobbans keletkezik ( ha a pap ezt nem kvnja, akkor nem jn ltre).Tharr: vrmgia rzkelse szint/3 m sugar krben. Szintenkent 1 liter vr alvadst kpes meggtolni . Szervezetben tallhat vrre ez nem rvnyes. Naponta egyszer hasznlhat. Domvik: gygyts szint/1 p vagy szint/3 Fp. Naponta 3-szor.Ellana: szerelemes llny felismerse. Szerelme cljt is felismeri ha, egyszerre ltja ket. Nincs ellene mgiaellenlls.
V A R Z S T R G Y A K S E R E K L Y K :::::::::::::::::::::::::
G y r k s T e k e r c s e k :::::::::::
VARZSTRGYAK:::::::::
A varzstrgyak s ereklyk kztt a legelterjedtebbek a gyrk s tekercsek. Nem tudni, mirt alakult ez gy - taln "viszonylagosan" knnyebb elkszthetsgk okn, taln kis helyignyk s egyszer, knnyed hasznlatuk miatt. A varzshasznlk - mgusok s fpapok - elszeretettel ajndkoznak effle mgikus holmikat kvetiknek, olykor jutalomkpp, mskor egy-egy kldets bevgzshez nyjtanak gy segtsget.
A kalandoz, ha gyessge egy kis szerencsvel prosul, tbbszr is lelhet lete folyamn ilyen trgyakat, st lehet, pp az szmra kszt majd egyszer valaki tekercset, gyrt.
Van azonban nhny igen fontos alapszably, amit illik tudni hasznlatuk, viselsk sorn.
A gyrknek kt fajtja ismeretes: az egyik (ritkbb s rtkesebb) korltlan ideig hasznlhat, mg a msik tpus csak meghatrozott szm alkalommal. A msodik tpusba tartoz gyrk tltete ltalban ht, kilenc, tizenegy, vagy huszonegy hasznlatra elegend - a kyr szmmisztika szablyai szerint.
Tudni kell azt is, hogy egy kzen legfeljebb egy mgikus tulajdonsg gyrt lehet hordani (azaz egy kalandoz mindssze kt varzsgyrt viselhet gy, hogy azok mkdjenek). Amennyiben egyetlen kzre tbb gyrt is hznnk, egyik sem fejti ki hatst.
Megklnbztethetjk a gyrket aszerint is, hogy hatsukat folyamatosan fejtik-e ki, avagy a kell pillanatban aktivizlni kell ket. Ez utbbi esetben a hasznlathoz ismerni szksges az aktivizl mdot, amely lehet bvige, esetleg egy mozdulat (pl.: a gyrt ktszer krbe kell fordtani az ujjon), netn gondolati parancs, ami pszivel adhat ki.
Gyakran elfordul persze, hogy a kalandoz tallta, "szerezte" a gyrjt, s fogalma sincs, mire s hogyan kell hasznlni. Ilyenkor megint kt lehetsge van. Az egyik, egyszerbb, m jval kevesebb sikerrel kecsegtet s olykor veszedelmes md, ha nmaga kezdi prblgatni. Msik lehetsge, hogy keres valakit, aki mgia segtsgvel azonostani tudja a gyrjt. Erre a papok s boszorknyok kpesek csupn. A papok is tbb utat jrhatnak: vagy Trgyazonost mgit hasznlnak, vagy Transz varzslatuk segtsgvel prblnak kzvetlenl az istenktl segtsget krni (ezt csak ritkn, nagyon nagy szksg esetn teszik meg, ha valami okbl egyb kisrleteik kudarcba fltak).
A boszorknyok Eredetkutats nev varzslatukkal kpesek tkletes bizonyossgra jutni, amennyiben a trgy erssge nem haladja meg a 100-at. Amennyiben a trgy erssge ennl nagyobb, gy a boszorkny mgija csdt mond.
Azoknl a varzstrgyaknl, ahol kln nincs lerva, a trgy erssge 90.
A tekercsek nhny dologban klnbznek a gyrktl, noha alapvet mkdsi s hasznlati elveik megegyeznek. Tekercset akrhnyat hordhat magnl a kalandoz, m egyszerre csak egyet kpes hasznlni. A tekercsek sosem hordozhatnak lland mgit (kivtelek az ereklyk): egy, hrom, ht, vagy tizenegy tltetk lehet. A tltetek kistse kztt legalbb fl rnak el kell telnie, kzvetlenl egyms utn nem hasznlhatak a felszabadul mgikus energik.
Aktivizlsuknak hrom mdozata ismert: a pecst feltrse, a tekercs kigngylse, s a szveg felolvassa.
A pecst feltrse a legegyszerbb, rthet, hisz elg egyetlen kis mozdulat s a tekercs hatalma mkdsbe lp.
(A feltrs 1 szegmens alatt vgrehajthat).
Kigngylskor a tekercset teljes felletben ki kell hajtogatni, s arrafel mutatni, amerre hatni szeretnnk vele. Htrltat tnyez azonban, hogy hatst csak akkor fejti ki, ha valaki megpillantja - teht az alanynak lttvolsgon bell kell lennie, s j fnyviszonyok szksgeltetnek.
(A kigngyls 5 szegmenset vesz ignybe.)
A tekercs felolvassa kiss hosszadalmasabb (1 kr), azonban hatst mindenkppen kifejti. A felolvassnak egyetlen felttele van: a tekercs hasznljnak olvasnia kell azon a nyelven, amin a tekercs rdott. A szveg ltalban rvid mgikus formula, amit brki knnyedn ki tud ejteni, s szerepe csupn az, hogy felszabadtsa a rnkba zrt hatalmat.
A tekercsek mgikus azonostsra ugyanazok a szablyok rvnyesek, melyek a gyrkre is vonatkoznak.
Az rtknl megjellt r a szabadpiaci rat jelli, azonban csak viszonytsi alap, a KM kedvre eltrhet ettl felfel.
Gyrk
Mgikus tulajdonsg gyrket csak s kizrlag aranybl, mithrilbl s l fmbl lehet kszteni. Persze gyakorta elfordul, hogy a gyr ksztje prblja lczni kszernek mgikus voltt, s ezrt klnbz mdon elsznezi a mr ksz trgyat, m ez a fenti tnyen mit sem vltoztat. A gyrk azonostsakor ugyancsak j tmpontot adhat, hogy az llandan mkd gyrkbe valamilyen tiszta drgakvet kell foglalni, mg a csak tltettel rendelkezknl ez nem kvetelmny.
A vdelem gyrje
Tpus: lland
Hatsmechanizmus: Folyamatos
Erssg: 105
rtk: 1500 arany
Hrom egymsba fond aranykarika, melynek kzepbe egy legalbb borsnyi mret rubint gyaztak. Hatst azonnal kifejti, amint valaki az ujjra hzta, s mindaddig megrzi, mg hordozja le nem veszi. A legismertebb gyrket gy ksztettk el, hogy csak valamely Jellem kpviselin segtsenek, ha ms jellem prblja hasznlni ket, nem aktivizldnak.
Viseljnek Egszsge megn 1 ponttal, Mregellenllshoz +2-t adhat, s V-je is n 10-el. Amennyiben a gyr viselje Vdekez Harcba megy, a V +15-el n, s nem kell llkpessg prbt dobnia, ha P-inek szma ngy al cskken, s nem jul el, ha elfogynak az FP-i.
A lgiessg gyrje
Tpus: 21 tltet
Hatsmechanizmus: gondolati parancsra mkdik
Erssg: 120
rtk: 900 arany
Mithrilbl kovcsolt vastag karika, amelybe topz lapkkat illesztettek. Igen feltn s nehezen sszetveszthet gyr, mert a topz lapocskkat nem szabad semmivel sem elrejteni. Hatst huszonegy zben kpes kifejteni, egy alkalommal legfeljebb negyed rn keresztl. Hordozjnak gondolati parancsra aktivizldik s ugyancsak a gondolati parancsra sznteti be hatst. Amennyiben az egy tltetnl meghatrozott negyedrn bell nem "kapcsoljk ki", automatikusan belekezd egy jabb tltet felhasznlsba. Ha egy tltetet elkezdtek hasznlni, hiba lltjk le a hatidn bell, a tltet mgikus energii szertefoszlanak, azaz legfeljebb 21 alkalommal fejti ki hatst, egy-egy alkalommal maximum negyed rig.
Hasznlata folyamn, a gyr hordozja III. fok lgies llapotba kerl (lsd. Termszetes Anyag Mgija, Lgiessg.)
Ltgyr
Tpus: 11 tltet
Hatsmechanizmus: mozdulatsorra aktivizldik
Erssg: 88
rtk: 750 arany
Vkony, rnkkal dsztett aranykarika, melyben kt-hrom smaragdszilnkot foglaltak. Kt jobbra fordts a gyrsujjon aktivizlja a mgit, mg egyetlen balra fordts megsznteti a hatst. Tizenegy tltett a fentebb (A lgiessg gyrjnl) lert mdon lehet felhasznlni.
A gyr hatsa igen kzkedvelt, viseljt negyedra idtartamra az ultralts kpessgvel ruhzza fel.
Figyelem! Amennyiben a gyr hordozja tbb, mint hrom tltetet hasznl fel, 35% eslye van arra, hogy megvakul. Ez az esly minden tovbbi tltet felhasznlsakor +10%-al n.
Tekercsek
A tekercseket ltalban papiruszbl, vagy fiatal llat klnlegesen cserzett brbl ksztik. Mr maga az alapanyag elksztse is nagy elvigyzatossgot s a mgikus tanokban val jrtassgot ignyli. Az megtiszttott s kellkpp preparlt anyagra tintval rjk fel a varzsjeleket s rnkat, ezek lesznek a mgia hordozi. A tinta is klnleges, a hats elrst segt drgak finomra rlt port kell belekeverni.
A tekercsek egyetlen komoly hibja, hogy megsrlsk (szakadsuk, gsk, kilyukadsuk) esetn azonnal kifejtik hatsukat. Ezt radsul kontrolllhatatlanul teszik, s gy, hogy minden tltetk egyszerre szabadul fel.
A megsemmists tekercse
Tpus: 1 tltet
Hatsmechanizmus: pecst feltrse
Erssg: 104
rtk: 600 arany
Barnra pcolt papirusz tekercs, melyen jl lthat a fekete, knsrga, vagy bborszn pecst. A tekercs feltrsekor 15k10 Sp vesztesget okoz mgikus robbans pusztt a 8 mter sugar krben. A tekercs hordozja vdett a robbanstl, azonban rajta kvl mindenki ms sebzdik, s a tekercs is megsemmisl. Hrlik, hogy egyes toroni boszorknymesterek elksztettk a Megsemmists tekercsnek olyan vltozatt is, amely 25k10 Sp-nyi robbanst kpes elidzni, 30m sugar krben, m nem kmli a tekercs felhasznljt sem.
A karaktereknek 3% az eslyk, hogy a megtallt tekercs pp ebbl a fajtbl val.
A lgelemek szlt tekercse
Tpus: 3 tltet
Hatsmechanizmus: felolvass
Erssg: 110
rtk: 4000 arany
Fiatal gdlye brre tetovlt nagyhatalm varzstekercs, melynek szne minden esetben gkk, s ltalban smaragdszn selyemktllel ktik t. Felolvassakor Leveg elementl harcos jelenik meg, s harminc krn keresztl teljesti megidzje parancsait. A Leveg elementlok nem kedvelik a Hall jellemeket, ezrt, ha a megidz ilyen jellem, a parancsait csak vonakodva, kslekedve teljestik, s mindig megprbljk szavait kiforgatni, megtallni azt a mdot, ahogyan a legkevsb hasznos a cselekedetk.
A flelem tekercse
Tpus: 7 tltet
Hatsmechanizmus: kigngyls
Erssg: 80
rtk: 800 arany
Feketre cserzett riskgy bre, melyre vrvrs sznnel a rettegs rnit rttk. Kignyls utn azonnal kifejti hatst, aki megpillantja Asztrlis ME-re jogosult 80-as ersts ellen. Ha ME-je sikeres, a tekercs nincs r hatssal. Amennyiben elvti AME-jt, a boszorkny Rettegs varzslatnl lertak rvnyesek. A tekercs akkor is kifejti hatst, ha infra- vagy ultraltssal nznek r. A mgia 6 krn keresztl rvnyesl.
Amennyiben a tekercs megsrl, s a ht tltet egyszerre szabdul fel, gy a lttvolsgon bell llk 160 erssg ellen kell AME-t tegyenek, mely elvtse esetn visszavonhatatlanul megrlnek s a boszorknymesteri Agyhalls Sttt gyalzs hatsai rvnyeslnek rajtuk.
EREKLYK
FIGYELEM! Az ereklykre vonatkoz alapvet informcik a RNA I. vfolyamnak 5. szmban tallhatk!
Tekidia gyrje
Ego: 75
Jellem: Kosz, let
Kommunikci: Emocionlis
Tekidia Mey Twaalreth Ynev Hatodik (Kosz) kornak neves szemlyisge, Berkano stt boszorknyrendjnek mesternje volt. A legenda szerint ktszz vig lt, s egy flaquir Korcsot vlasztott prjul - taln ez magyarzza, hogy bilincset formz nixkves gyrjnek hatalma az Ediomadbl elragadott varzsszerekvel vetekszik. Eredeti rendeltetse bizonytalan. A blcsek nmelyike szerint Tekidia azrt ksztette, hogy semlegestse vele az gyba fogadott Korcs msvilgi energiit, hogy ne kelljen elpusztulnia egy-egy indulatbl felcsattan hatalomsz hallatn. Msok a hatodkori szexulmgia agyafrt relikvijnak vlik, s odig merszkednek, hogy kijelentik: a boszorknyrn e gyr segtsgvel kttte maghoz a fldmlyi vilg vonakod teremtmnyt.
Tny, hogy aki ezt az tvsremeket viseli, bizonyos befolysra tesz szert az aquirfajzatok felett. Az nixban megkttt mgia hatsa a hetedkori varzslatok kzl leginkbb az Engedelmessg - llatok nev litnira emlkeztet, de termszetesen nem azonos vele: az ereklye felmutatsakor tstnt mkdsbe lp, hattvja 30 mter, idtartama lland, ellene ME nem tehet. Az aquir Hatalomszavak elleni vdettsget oly mdon fokozza, hogy hatsuk ellen +20-szal ME tehet, melynek sikeressge esetn a sz nem fejti ki hatst.
Tekidia gyrje kincs lehetne valamennyi Ediomadot jr felvilgi portyz szmra - sajnlatos tny azonban, hogy a mestern lelknek lenyomatt hordozza. Az a Rend jellem jtkos, aki maghoz veszi, 24 rnknt asztrlis ME-t kteles tenni a Kis Arknum rituljra, az Int jelre emlkeztet mgia ellen (a hatsokat lsd M.A.G.U.S. 137. old). Ha az tlt szrnysgek slya alatt grnyedezve sem hajland megvlni a gyrtl, a harmadik napon mr az ereklye Egja ellen kell felvennie a harcot, s kudarc esetn Tekidia bbja, llek nlkli, eleven hulla vlik belle.
Hannemar papirusza
Ego: 89
Jellem: Kosz
Kommunikci: Emocionlis
Dereg Hannemar, a P.sz. II. vezredben lt utaz s fldrajztuds alakjt szmos legenda vezi. A hagyomny szerint egyike volt azon keveseknek, akik eljutottak az Isteni Igazsg Forrsaknt emlegetett kolostorhoz, ahol Ynev kalandozinak minden cselekedete szmon tarttatik - m a falak kz csak lete utols rjban nyert bebocstst, s testt is itt helyeztk rk nyugalomra.
A neki tulajdontott tekercsrl a P.sz. 3458-ban esik elszr emlts. Mondjk, egy erioni keresked tvenezer aranyat fizetett rte egy meg nem nevezett kborlnak, aki az ezt kvet kt esztendben nagy lbon lt a Kalandozk Vrosban, majd egyik naprl a msikra eltnt, s vissza sem trt tbb. A kereskednek s t hajbl ll magnflottjnak eltnse sokkal kisebb visszhangot keltett: egyes forrsok szerint szaknak indultak, hogy a Mer'Daray-t tszelve, gyszlvn egsz szak-Ynevet megkerlve jussanak el a Quiron-tengerre, ahol - a szbeszd szerint - nagy titok s felmrhetetlen gazdagsg vrta ket.
A blcsek a szzadok sorn sszegyjttt adatok alapjn arra a kvetkeztetsre jutottak, hogy Hannemar a mitikus kiktvros, Arguren helyt (bvebben lsd Wayne Chapman szak lngjai II. kiads fggelke) jellte meg papruszn, melyet titokzatos hatalmak utbb, vagy mg az letben mgikus hatalommal teltettek. A titok birtokosa szabadon rtkestheti az ereklyt, melyet az abbl sugrz 5O-es ersts Meggyzs varzs (lsd M.A.G.U.S. 134. old) jelents mrtkben megknnyt, lvezheti az anyagi jlt sszes hetedkori ldst - m csak ideiglenesen, maximum kt esztendn t. Az eltnsi esetek bizonytjk, hogy mindazok, akik a tekercsre pillantanak, bizonyos id elteltvel lekzdhetetlen vgyat reznek, hogy, akr gyalogszerrel, tra keljenek Arguren fel, ahonnt - a tvolsg, a megprbltatsok, avagy a clnl leselked iszonyat miatt - sosem trnek vissza tbb.
Trgyazonosts
Szfra: Termszet, Llek
Mana-pont: 19
Erssg: 80
A varzslat ideje: 1 ra
Hattv: 1 trgy
Idtartam: vgleges
Mgiaellenlls: Specilis
Ez a papmgia a Kis Arknum Rituli kz tartozik. Segtsgvel a pap kpes meghatrozni egy mgikus trgy tulajdonsgait, hasznlatnak mdjt, (amennyiben van) tlteteinek szmt.
A papnak az oltrra kell helyeznie, a vizsglni kvnt trgyat, s felette kntlni a varzslat szavait. Amennyiben a trgyba foglalt mgia erssge meghaladja a varzslat erssgt, gy a pap hibs eredmnyre jut. (A valtlansgot a KM tallja ki). A pap nem lesz tudomssal arrl, hogy varzslata sikerrel jrt-e.
A Trgyazonosts nem mkdik ereklykre, s olyan trgyakra, amelyekbe llek van zrva.
A varzslat 2 Mana-pontonknt 1E-vel ersthet.
Draquor 'Shoen
________________________________________
Draquor'Shoen - a kzs nyelven annyit tesz, a Srknynagyurak Szeme.
A Srknynagyurak botja, egy idei bot, valsznuleg az Elf-aquir hbork elttrl. Ezekben az idkben az ssrknyokat, nluknl mg hatalmasabb, ersebb srknyurak irnytottk. Ezekrl ma mr csak a legblcsebbek tudnak, s k draquorokknt emlegetik ket. Bizton llthatjuk, hogy ten voltak sszesen, m mra mr j, ha egy megmaradt bellk. Nem az vezredek fiatalabb civilizcii vgeztek velk, hanem egymssal vvtak szntelen hborkat. Ez az egy aki megmaradt, valsznuleg Karaoku, akit a ferdeszemek mg mindig tisztelnek. Elkpzelhet, hogy mg l taln ez az egy pldny, esetleg az Ediomadi barlangokban, de senki sem ltta - az elmlt hrom nagy korban. Ezeket a hatalmas lnyeket emlegetik az elf krnikk Srknynagyurakknt. k az Elf-aquir hbork idejn az elfekkel szvetsgben, egyms kztti rks harcaikat felfggesztve, kezdtek Ynev eddigi legnagyobb, s legvresebb hborjba. Ez a hbor az elf luminatarok szerint majdnem kt s fl ezer mai esztendn t tombolt. Ezekben a harcokban csak egyetlen nagyr halt meg. Valsznuleg a nagyurak ezt adomnyoztk az akkori elfeknek szvetsgk, s bartsguk jell. Az elfek hatalmas becsben tartottk, m lassacskn feledsbe merlt.
t korral ksbb egy elf mgus tallt r, az - egy barlangban addigra mr teljesen elporladt tetem maradvnyai kzt - az egyik szemgolyra a mai Yllinor terletn. Azta, immron ezerhatszz ve nla van, s mint az elfek mondjk, az egyetlen olyan haland lett, aki "Oly blcs, mint egy halhatatlan, mgsem ht rk letet.". Rnzsre egy szabvnyosnak mondhat, krlbell kt mter hossz varzsli botrl van sz, csak az igen sok, s ismeretlen rna utal eredetre, no meg a jl megtermett alma mret szemgoly a vgn, mely anyagt tekintve fekete opl, ennek ellenre llandan vrses rnyalatban izzik. Ezt egy srknykarmot mintz foglalat veszi krl. Alatta kt msfl arasz hosszsg szalagon apr srknypikkelyek fggnek. A szalagokrl a figyelmes s hozzrt vizsgl kitallhatja, hogy idei elfek arany, illetve ezstszn hajszlai. A kt pikkely llandan vltoztatja sznt. A botrl mg fontos tudni azt is, hogy csak s kizrlag az ssrknyok mindent elemszt lehelete tehet benne krt, m elpuszttshoz egy nagyr erejre volna szksg.
A botnak lelke van, s ennek ellenre semmilyen mgival nem lehet r hatni. Csakis annak a kezben hajland rendeltets szerint "mkdni", akit erre rdemesnek tall :-), ekkor viszont a varzslatok kulcsszavait maga rulja el. Amennyiben valaki mgis mltatlanul nylna hozz, az illetre - akr tanulta hasznlni, akr nem - mindenkppen rvnyesek a kpzetlen fegyverforgatsbl szrmaz levonsok.
TULAJDONSGOK
(CSAK AZ UTDFAJOK SARJAINAK KEZBEN):
- Srknynagyurak lehelete: 15k6-os sebzs tzcsva, k10*10 perces jratltsi idvel.
- Varzstrs: 100 Mp-ig minden hasznlja ltal ismert varzslat (nem papi-, s nem is mgia) eliminlhat.
- Telekinzis: Maximum 100 kg tmeg (ktetlen anyag) trgy lebegtethet vele korltlan ideig.
- A fny botja: 13 E- fnykupola korltlan ideig.
- A teremts botja: Maximum 20 kg-s trgy (ktetlen anyag) teremthet vele (ktetlen forma).
- A pusztts botja: Maximum 50 kg-os trgy (ktetlen anyag) megsemmisthet vele.
- Ezenkvl maximum 200 Mp trolhat benne, valamint hasznljnak sszes harci kpessghez +10 mdost jrul.
- Minden, a hasznljra idzett varzslat (nem papi-, s nem is mgia) csak 50% esllyel jn ltre.
S Z E N T S Z I M B L U M O K 2.
Ez alkalommal kt klasszikus kultra Szent Szimblumait mutatjuk be olvasinknak. A kyrek a vilg tdkornak urai, a kontinens mai arculatnak aktv formli voltak. Civilizcijuk szmos vvmnya feledsbe merlt, mitolgijuk, felsbb lnyeik zmt azonban ismeri a hetedkori tudomny. Megmaradt isteneikrl (mert nmelyikk a Birodalom buksval kiszorult az Elsdleges Anyagi Srl) elmondhat, hogy szlssgeket testestenek meg, s sokkalta misztikusabbak a Pyarroni Panteon lakinl. idkbl szrmaz Szent Szimblumaik titokzatos erk forrsai lehetnek, a manapsg kszlk (nhny kivteltl eltekintve) jelkpek csupn; rendszerint nem a kyrek ltal hasznlt matrikbl, de a hagyomnyos eljrssal lltjk el ket. Az amundok, akiket Ynev laki "si Np"-knt flnek, valban rgta vannak jelen a nap s a holdak alatt. Civilizcijuk az aquirokval mutat rokon vonsokat, isteneik knyrtelen, vrszomjas istenek. Kzlk egy, Amhe Ramun a P.sz. 3692. esztendben a halhatatlanok Nagy Egyezmnyt kijtszva testet lttt a kontinensen, s az embernpek ellen vezette fanatikusait - Szent Szimbluma a M.A.G.U.S. jelenben taln a legismertebb s leginkbb rettegett mind kzl. Az albbiakban azokat az don jelkpeket soroljuk fel, melyekkel a kalandozk utazsaik sorn tallkozhatnak, s amelyeket az 1. TSZ felett mr ismernik - s felismernik - illik.
KYR SZIMBLUMOK
Sogron Kgyja
A kyr panteon ellentmondsos istenalakja tvszelte a Birodalom s az tdkori civilizci bukst. Termszete keveset vltozott, s vltozatlan maradt Szimbluma is; a sztfeszl csuklyval gaskod, krbe foglalt rckobra manapsg sem fest msknt, mint az rott trtnelem hajnaln. A hagyomny gy tartja, hogy a Tzek Urnak jelkpt a "hsi idkben" vrslunrbl, e sajtos tulajdonsgokkal br, a Hetedkorban mr nehezen fellelhet matribl ksztettk - ez annl valsznbb, mivel a lunr a kyr anyagmisztika szerint "forr" s "beszdes" fm, idelis a nagyhatalm tzisten szmra. (Tipikusan "hideg" s "nma" az n, "hideg" m "beszdes" az ezst, az acl; mg az aranyat, a rezet egyarnt "forr" s "nma" anyagnak tartotta Kyria npe.
Tharr Hrmassga
Tharr a vallstrtnszek szerint valaha a mindensg knyrtelen kznynek jelkpe lehetett - erre enged kvetkeztetni lland jelzinek egyike, a Nma. Orwella feltntekor, az univerzumot mozgat erk egyenslynak mdosulsval torzult el vgletesen a termszete; groteszk, taszt s hinyosvolta tkrzdik Szent Szimblumban is. Sosem foglaltatik keretbe: az nmagba visszatr, "rk jrakezds" rtelm grbk ppoly idegenek tle, amilyen idegen lett maga egykori dicssge szntern. Tharr hrom feje a Szimblumban egyetlen letformaknt anyagiasul, a hrom alkot (kecske, kgy, oroszln) dominancija attl fggen vltozhat, hogy a kszt szkebb hazjnak Tharr-kultuszban melyik llat a szentebb. Brmely nehz fmbl kszlhet; a kikovcsolt formt (sajna, de val) oltron kiontott vrrel htik le, melytl maga a Szimblum rtes rnyalatot kap.
AMUND SZIMBLUMOK
Themes Fnyessge
Az si Np napistennek Szent Szimbluma - magtl rtetdn - a dombor napkorong, melybl sugrkarok nylnak a fld fel. Felttelezsek szerint a karok szma (5) misztikus jelentsggel br, a vallstrtnszeknek azonban nem sikerlt elmletket tnyekkel altmasztani. A Szimblum hagyomnyosan vert srgarzbl kszl, azt kvlllknak (ti. brmely ms np szltteinek) tilos kezkkel illetnik.
Refis Kt Kre
A fldanya Szimbluma egsz kis kozmosz-modell, a maga nemben egyedlll az ynevi szent jelkpek kztt. Kls rsze valamely nehz fmbl vert, tenyrnyi keret, melynek kzepbe egy msodik, jobbra ritka fmbl kszlt szelenct foglalnak. Refis minden papja, minden hve egy-egy csipetnyit helyez a szelencbe annak a vrosnak a fldjbl (homokjbl) ahol a vilgra jtt; a Szimblum tulajdonosa gy biztostja az teri ktdst otthonhoz, tgabb rtelemben vve az si Np egszhez. Mondjk, a Titkos Vrosok nagyjainak birtokban olyan Szimblumok tallhatk, melyek a Hossz Hbor eltt kszltek, s az ibarai pusztasg helyn egykor sttlett televny egy-egy morzsjt rejtik.
Amhe Ramun Arca
Az els hold knyrtelen istennek Szimbluma a felsbb lny stilizlt kpmsa; ezstbl, ritkbban hasonl rnyalat s textrj si fmekbl kszl, radsul viszonylag kicsiny, amirt is az avatatlanok gyakorta pnzrmnek vlik. Amhe Ramun arca szokvnyos amund vonsokat mutat, hatalmas szemei azonban mindenkor resek - a hagyomny szerint csak az istensg jbli megtesteslsekor telnek meg kkezst ragyogssal... (Figyelem! A P.sz. 3692-ben vagy ezutn felbukkan Szimblumok mr sugrozzk ezt a klns energit!)
Nesire Blyege
A msodik hold istennjnek sajtos szertartsairl szmos szbeszd jrja szerte a kontinensen. Papjai kevesen maradtak, hvei zmt tcsbtotta Amhe Ramun kultusza, Szent Szimbluma felettbb ritkn lthat El Ibarn kvl - akik mgis megpillantjk, egyhamar aligha felejtik el. A vrsrzbl kszlt ovlis kls lapja sk, csak a bels kidolgozott: hrom ujj (madrlb?) domborulatait rejti. Kikovcsolsa utn pillanatokkal, mg izz llapotban helyezik a beavatand nyakba, akinek melln jellegzetes alak sebet get - e blyeget az illetnek egsz letn t viselnie kell. Az rints hege ppoly szent, mint a Szimblum maga; Nesire szolgi ezer kzl is megismerik, melyik a valdi, melyik a hamis.
M R G E K G Y J T E M N Y E :::::::::::::::::::::::::::
VRES SZEMEK
Tpus: Idegrendszerre hat fegyvermreg.
Szintje: 7
Hatid: Gyors ( 1K6 kr )
Hats idtartam: Kzepes ideig tart, s maradand krosodssal jrhat.
Elksztse: MF Mregkevers
Elksztsi r: Termszetbl sszeszedhet "MF Herbalizmus" (5 arany, 5 ezst)
Eladsi r: 8.5 arany/adag
Hatsa:
Slyosabb esetben:
Kbulat lesz rr az ldozaton, a sebzst kvet krben. Ez a hats fokozatosan kvetkezik be, de 1-2 kr alatt kiteljesedik.
T:-20 V:-25 K:-15 Er:-2 llkpessg:-2 Gyorsasg:-2 gyessg:-2 Akarater:-5 Asztrl:-5
Ezt kvet 5. krtl a hats tovbb fokozdik. Az ldozat szeme ekkor mr vrben forog, ltsa elhomlyosodik, s ketts ltsban szenved.
T:-10 V:-10 K:-5 Gyorsasg:-1 gyessg:-1
Ha ez a hats mr 1 - 2 rja fennll, (azaz nem kezelik rendesen, ez trtnhet herbalista (MF) ltal ksztett matrikkal, vagy mgival, esetleg mssal) akkor slyosbodik. Ltskrosods, esetleg vaksg. Ilyen llapotban varzslatot nem tud alkalmazni.
Ha a mregellenlls sikeres:
Kbulat 2-3 rn t.
T:-20 V:-25 K:-15 Er:-2 llkpessg:-2 Gyorsasg:-2 gyessg:-2 Akarater:-5 Asztrl:-5
Tnetei:
Bevrzett szemek, zavarodottsg.
Papi Mgival s Herbalista (MF) ltal ksztett szerekkel gygythat. JK is ismerheti a receptet.
VALS LMOK
Tpus: Idegrendszerre hat fegyvermreg
Szintje: 6
Hatid: Gyors ( 1K6 kr )
Hats idtartam: Hosszan tart (1 K6 ra) hats.
Elksztse: MF Mregkeverssel lehetsges
Elksztsi r: Termszetbl sszeszedhet "MF Herbalizmus" ( 5 arany )
Eladsi r: 7 arany/adag
Hatsa:
Mregellenlls elvtse esetn:
Kbulat
T:-20 V:-25 K:-15 Er:-2 llkpessg:-2 Gyorsasg:-2 gyessg:-2 Akarater:-5 Asztrl:-5
Majd 1k6+2 kr mlva ers flelmet kezd rezni mindenki irnt. Hallucinl klnfle szrnyeket lt.
K:-25 T:-30 V:+15 C:-40
Ha a mregellenlls sikeres:
Flelmet rez 1-2 rn t.
K:-25 T:-30 V:+15 C:-40
Papi Mgival s Herbalist (AF) ltal ksztett matrikkal gygythat. JK is ismerheti a receptet.
A VRZKENYSG TKA
Tpus: Keringsi rendszerre hat fegyvermreg
Szintje : 4
Hatid : Azonnali 2 szegmens
Hats idtartam : Lsd lers
Elksztse : AF Mregkeverssel lehetsges
Elksztsi r : Termszetbl sszeszedhet "MF Herbalizmus" ( 2.5 arany )
Eladsi r : 2 arany/adag
Hatsa :
Az elksztsi ra azrt 2.5 arany, mert rendkvl sok munkt s trelmet ignyel az alapanyag sszeszedse, habr kzforgalomban nem is igen beszerezhet, mivel nem ri meg megvsrolni az alapanyagot. Ellenben ha valaki felkeresi a nvnyt, akkor a lentebb emltett mreg alapanyaga miatt teszi azt, de ha mr ott van az illet, akkor ebbl is gyakran elrak egy jkora adagot. Csak is gy kerlhet megvsrlsra s elg ritkn. Olyanra mg nem volt plda, hogy csak ezrt a mregrt indult volna csapat az Eltkozott Vidkre. „A leveleken tallhat horgocskkat leszedve (elg macers sok-sok trelmet ignyel s MF Herbalizmust) s csak azokat megfzve majd leszrve kszthet el” Az eladsi r ellenben azrt alacsony, mert nem egy tl ers szer, akadnak tle olcsbb s jobb anyagok. Ehhez a matrihoz a klnok vagy esetleg vllalkoz szellem egynek, csak a legritkbb esetben szedik ssze a szksges anyagokat, mivel a nvnynek, amibl ezt a mrget kinyerik (Tviscsavar bozt) nem ez a f mrge, hanem a Vals lmok alapanyaga.
Hosszantart hats, amely az egszsgprba elvtsnek mrtke szer 20 percig (Pl.: Egszsg: 12 s 6-ot dobott K10-en, akkor 4X20, azaz 1 ra 20 percig hat a mreg) vagy gygytsig tart. Az egszsg ellenlls vtsnek mrtkben percenknt 1 - 2 Fp intenzitssal vrzik, de egy j ers ktssel ezt le lehet cskkenteni 1 FP/5 percre, ha viszont az illet, aki elltja a sebet, br MF sebgygytssal, akkor a kezelt seb nem vrzik tovbb. De az idtartam lejrtig szerzett minden jabb seb esetleges elvrzssel fenyeget.
Papi Mgival, MF sebgygytssal vagy Herbalista ltal ksztett krmvirg kivonattal gygythat. JK is ismerheti a receptet.
KRNI KNZMESTER
(Krni Nyelvoldknt is ismert)
Tpus: Tbb komponens Knmreg / Idegrendszerre hat
Szintje: 8
Kszthet: MF Mregkeverssel
Hatid: Gyors
Hats idtartama: Rvid
r elksztsi: 8 Arany
r eladsi: 13.5 Arany
Lers:
Krni mregkeverk gyngyszeme akkor szoktk hasznlni, ha mshogy nem lehet szra brni az ldozatot vagy brmely ms helyzetben, amelyben hasznosnak tlik. Ezzel szinte mindig sikerl szra brni az ellenfelet. A mreghez hozzszoktatni a szervezetet gyakorlatilag lehetetlen. Fegyvermregknt nem hasznlhat. Ersen hat az idegkzpontra s rendkvl megterheli az ldozat elmjt is. A dinamikus Psz pajzsok lebomlanak a hatstl.
Kezdeti tnetei hozzvetleges sorrendben:
Gyomor s fleg rekeszizom grcsk (Lgzskimarads, lgszomj) (de lehetnek vgtag s egyb grcsei is az ldozatnak), bevrzett szemek, kifehredett (spadt) br, habz ersen ellilult remeg szj, ers knz fejfjs, vertkezs s remegs az egsz testen.
Slyosabb esetben:
Az ldozat krnknt 1K6/2 FP-t veszt (Felfele kerekts), s sokkos llapotba kerl, ha elfogynak az FP-i, akkor kmba esik 1K6 * 10 Percre, ha ez id alatt nem adjk be neki az ellenmrget, akkor meghal. A kma belltig viszont iszonyatos knokat kell kibrnia. Az ldozat gyakorta sszevizeli magt a sokk alatt, valamint 10 % annak az eslye, hogy megrl, mr ha tlli. Az FP veszts nem jelenik meg fizikailag az ldozat testn. A kma elrehaladtval, a fokozd izomgrcsk folyamatosan sztterjednek az egsz testen s elrik a szvet, ami szvritmuszavart, ksbb pedig a szv megllst eredmnyez.
Gyengbb esetben:
melygs, rosszullt s ers fejfjs 1K6 rn t.
Elksztshez szksges anyagok:
- Verszelszki Kaktusz mrge.
- Grnitkobra mrge.
- Lycoperdon Insaniae (rlet pfetege).
- Nmi (kznsges hzi) patkny (rlk, agyvel, vr, nyl).
Kizrlag Krnban ismerik, s fltve rzik a recept titkt.
A VR SZAVA
Tpus: Tbb komponens tel, italmreg
Szintje: 4
Hatid: Nagyon lass vagy lappang
Hats idtartam: Hossz ideig hat s Maradand
Elksztse: MF Mregkeverssel lehetsges
Elksztsi r: 6 arany
Eladsi r: 8 arany/adag
Hatsa:
Lersa:
Elssorban a vrre fejti ki tkos hatst. A vr ettl a mregtl enyhn savass vlik (Nincs sebzse ennek a vrnek a brfelleten. De a vrramba kerlve illetve a gazda sajt ereiben ers ingerl s bizserget rzst rez), s szne is halvnyodik egy kicsit (enyhn szrks zldes rnyalat lesz). Az ldozat maradand bels szervi krosodsokat szenved a matria hatstl.
A kvetkez szervezetrendszereket roncsolja:
- az rhlzatot
- a szvet (fradkonysg, aluszkonysg)
- a tdt (fradkonysg, zihlva veszi a levegt az ldozat)
- az agyat (itt brmilyen hats ltrejhet, persze csak enyhbbek, ennek kiszmtst K100-al dnthetjk el)
K100 Hats:
01 - 25 Mozgskzpontban koordincis zavarok jelentkeznek.
26 - 50 Beszdkzpontban fellp zavarok nehzkes hangformlst s artikullst eredmnyeznek.
51 - 75 rzkszervi (rzkelsi) kzpont rszleges s idleges zavarai, rzkkiesst okoznak.
76 - 99 Emlk(ezsi) kzpontban fellp zavarok, rvid ill. hossz tv memria kiesst eredmnyez.
00 A fent felsoroltak kzl minden hats rvnyesl.
Hozzvalk 1 adag fzethez:
- egy csipetnyi Krn k
- egy zpfog mret, mszpor adag
- zld nylmreg-bka brvladka
- s egy valamilyen tetszleges fajtj mrges kgy mrge s rlt fogai
- eltkozott vidk s Taba el Ibara homokjnak egy parnyi adagja
- a synmen-denevr 1 kanlnyi: vre, nyla, kpete
Trtnet:
A recept titkt egykoron egy neves toroni szekta (Jspiskgyk) kaparintotta meg, mikor a Pidera hegysg mlyn egy si romra leltek. A romokat tkutatva fedeztek fel egy titkos kazamata rendszert, ahol egy rg elfeledett s ismeretlen kultra tredkes maradvnyaira bukkantak. Innen szrmazik tbb titkos feljegyzs is, melyek egy rszt csak nemrg sikerlt megfejtenik, s amit letk rn is megvdelmeznek. A feljegyzsekben nhny titkos varzslat, mreg, ritul, harctechnika s meg nem fejtett lers szerepel.E flinsok s vaskos brktetes (ismeretlen eredet brbl ksztettk) knyvek a toroni Ikrek s a Kobrk klnja birtokban vannak.
A L K M I A ::::::::::::
- A Prima Materia keresinek tudomnya
...A laboratrium alig tenyrnyi ablakain nehezen talltak utat a lenyugv nap sugarai. Stt, lomnehz fst lte meg a helyisget; a bent tstnked kpenyes alak ajkt halk szavak hagytk el, melyek nem dicsrleg emlkeztek meg a laboratrium kmnyeinek egykori tervezjrl. Egy elhamarkodott mozdulat kvetkezmnyekpp a tudsnpet mr messzirl megklnbztet kpeny ujja lesodort egy kmcsvet a srgarz forralllvnyrl. Az alak lassan a zaj irnyba fordult, majd csendes tkozds utn arra gondolt: ez ma mr a harmadik... Tovbbsztte a gondolatot:...de csak vz volt benne. Ezenkzben a kamra padljnak egy pontjra meredt, ahol kkes folyadk fortyogott mr fertly rja. Az alkimista mr elfelejtette, mi is volt a krdses anyag, nem siette ht el feltrlst...
Ismerkedjnk most meg rszletesebben az alkmia, a nemtelen anyag tudomnyval. Ynev kalandozi kzl sokan tudjk, milyen segtsget jelenthet egy-egy jkor alkalmazott keverk, por, rlemny mg a legkiltstalanabb helyzetekben is. m ezek az anyagok meglehetsen drgk, mi tbb, beszerzsk sem egyszer feladat. A leghresebb, legnagyobb tuds alkimistk ugyanis birodalmi udvarok, nemesek szolglatban llnak, akik elegend pnzt biztosthatnak olyan kutatsokra is, melyeknek gyakorlati haszna ktsgbevonhat ugyan, ellenben elmleti jelentsge megkrdjelezhetetlen. Egy lland laboratrium fenntartsa ugyanis meglehetsen kltsges, ennl mr csak a brleti djak elkpesztbbek. Ez utbbihoz tudni rdemes, hogy Ynev nagyobb vrosaiban felszerelt laboratriumokat tallhat a kalandoz, melyek nem csekly sszegrt kibrelhetek. Ezeket elssorban az utaz herbalistk, vndoralkimistk ignyeinek kielgtsre szereltk fel - segtsgkkel utazsaik alatt is ptolni tudjk rukszletket, anlkl, hogy haza kellene trnik. A megfelel alapanyagokbl brhol j fzeteket, keverkeket kszthetnek, tjuk rvid megszaktsval. Ezt a lehetsget kalandozk is ignybe vehetik - pldul boszorknyok, boszorknymesterek - akiknek szksgk van a megfelel felszerelsre mgikus italaik (Hatalom Itala!), esetleg mrgeik vagy gygyfzeteik elksztshez. A jl felszerelt laboratrium ugyan elengedhetetlen felttele az sszetettebb anyagok ellltsnak, de egyszerbb fzetek akr nhny edny segtsgvel is elkszthetk.
Az alkmia kpzettsg sikeres alkalmazsban fontos szerep jut a megfelel felszerelsnek. Azokat az anyagokat, melyeket alkmia segtsgvel kszthetnk el, egy fontos szm, az Alkmiai Szint jellemzi. Ez megmutatja, milyen tuds, illetve felszerels szksges az adott vegylet, keverk ellltshoz, amennyiben annak pontos sszettelvel tisztban vagyunk. Az Alkmiai Szint (tovbbiakban ASz) rtke 1-tl 8-ig vltozhat; minl nagyobb a szm, annl sszetettebb az ellltand anyag.
Az elllts sikeressgt hrom krlmny hatrozza meg: a kvnt anyag ASz-e, a kszt tudsa (Alap vagy Mesterfok), tovbb a felszerels minsge. Ez utbbiban ngy kategrit klnbztetnk meg, ezek sorban:
1 - Alkalmi felszerels
2 - Alapfelszerels
3 - Bvtett felszerels
4 - Laboratrium
A fenti adatok alapjn a kvetkezkppen hatrozhat meg a sikeressg:
ASz: 1 2 3 4 5 6 7 8
Af: 1 2 2 3 3 4 -- --
Mf: 1 1 2 2 3 3 3 4
A fenti tblzatban az Alap s Mesterfok mellett szerepl szmok a kvnt krlmnyeket jellik. Lthat, hogy a Mesterfokon kpzett alkimista "tbbet hozhat ki" az azonos minsg felszerelsekbl, mint kpzetlenebb trsai. A kpzettsg kt foka kztt termszetesen nem csak ennyi a klnbsg. Ezek az adatok ismert sszettel, esetleg elksztsi md anyagokra vonatkoznak. A Mesterfokon kpzett nem csak gyesebben, otthonosabban bnik a laboratriumi eszkzkkel, tbb alapismerettel is rendelkezik, azaz tbbfle anyag, vegylet ltrehozsra kpes. Lssuk, mit is takarnak a felszerelsi kategrik:
1, Alkalmi felszerels:
Teljesen htkznapi trgyak, csak ppen nem telt vagy tet, hanem kmiai anyagokat lltanak el bennk. Megfelel erre a clra egynhny bgre, lbos, kanalak, esetleg tzhely. Kvetkezskppen azok az anyagok, melyek nem ignyelnek ennl komolyabb htteret, t kzben, kalandok kzepette is elllthatak - kell mennyisg id rfordtsval.
2,Alapfelszerels:
ltalnossgban a kvetkez eszkzket foglalja magba - 5 kmcs (1 ezst/db), 5 tgely (25 rz/db), 5 klnbz mret lombik (5-15 ezst/db), 2 olajjal vagy alkohollal mkd g (45 rz/db - egy adag alkohol vagy olaj fl rra elegend), kis rzmozsr (15 rz), 5 kanlka (2 rz/db), 20 vegcse az oldszereknek, ksz anyagoknak (2 ezst/db), kis mrleg slyokkal (2-15 ezst, a pontossg fggvnyben). Az alapfelszerels ra teht 10-11 arany, ha minden kmcs megfelel minsg vegbl kszlt, a mrleg pontos, a rz nem szennyezett olyan anyagokkal, melyek reakciba lpnnek a kszl vegyletekkel. Az alapfelszerels csak zrt helyisgben hasznlhat, legalbb egy asztalt ignyel, segtsgvel pedig egyszerre negyed liter vagy kilogramm anyag kszthet.
3, Bvtett felszerels:
A kvetkezket tartalmazza: 1 gzgt (2 arany), kis leprl kszlket (3 arany), 2 porcelnednyt ers savaknak (2 arany/db), nagy rzmozsarat (25 rz), 3 kmcsfog csipeszt (25 rz/db), kt anyagfog csipeszt (35 rz/db), 3 tlcsrt (8 rz/db), 5 specilis lombikot (2 arany/db), 5 lombikllvnyt (1 ezst/db), 3 lgfogt (lsd a lersban - 5 arany/db), sav s hll tlct (3 arany), az alapfelszerels kmcsveinek, egyb eszkzeinek dupljt. ra sszesen 55-60 arany krl mozog, a laboratriumi helyisg pedig alapvet kvetelmny, legalbb kt szekrnnyel, kt asztallal. A szellzs kielgt megoldsa igen fontos. 4, Laboratrium: Minden fellelhet benne, ami a Bvtett felszerelsben megemltsre kerlt, tovbb specilis forralk, prlk, mrednyek, szigetelt gzfelfog kamrk, stb - ennek csak a KM fantzija s kmiai ismeretei szabhatnak hatrt.
Mint ltjuk, a klnbz vegednyek elkpeszten drgk. Ennek az az oka, hogy Yneven ritka az igazn j minsg vegtrgyakat kszt mester, munkjt ennek megfelelen jl meg kell fizetni. A legszebb s legjobb minsg lombikok, kmcsvek toroni vegfv mesterek keznek munkjt dicsrik, m ezek ra akr 10-15-szrse is lehet a fent lertaknak. Egyes alkimista iskolk hajlamosak az eszkzk silny minsgt okolni kudarcaik miatt, s egyre tkletesebb, szablyosabb, tisztbb vegednyeket szeretnnek. Nem egy iskola varzslk segtsgvel kszttette laboratriumainak eszkzeit - mindenki knnyen elkpzelheti ezek rt. Egy-egy ilyen helyisgben alkalmasint nagyobb rtkek lehetnek, mint egynmely fnemes kincstrban. Nem vletlen ht, hogy a legnagyobb alkimistk kirlyi, hercegi udvarokban tevkenykednek - elkpeszt sszegeket fizettetnek ki a felszerelsrt. Most lljon itt nhny anyag lersa, melyet a kpzettsg birtokosai elllthatnak a megfelel tuds, alapanyag s felszerels segtsgvel.
Lgfog
ASz: 5
Id: 40 perc
Nem ms, mint egy klnlegesen kezelt szndarab. A megfelel oldszer hozzadsval a kvnt gzbl 20 liternyit szippant magba. A lgfog puha, knnyen alakthat, gy vegcsbe is behelyezhet. Ha tudjuk, a felfogni kvnt gz knnyebb-e avagy nehezebb, mint a leveg, a lgfogt al vagy fl helyezve s a rendszert megfelelen szigetelve, a krdses gzunkat elnyelethetjk. Az oldszer eltvoltsa utn a lgfog jra felhasznlhat.
Oldszer
ASz: 2
Id: 5 perc
A legklnflbb - nem mar, vagy szerves anyagot egyb mdon roncsol - oldszerek kszthetek el, melyek tovbbi munknkhoz lehetnek szksgesek. A legegyszerbb oldszer a tiszta vz, ez egyben az egyik leggyakrabban hasznlatos is - m egyes anyagok ellltshoz nem megfelel. Ekkor a vzbenklnfle kristlyokat, esetleg portott nvnyeket kell feloldani.
Gzfejleszt
ASz: 5
Id: 60 perc
Klnbz eljrsok alkalmazsval kszl anyag, melynek segtsgvel a gzg mkdtethet. Az ezzel tpllt gzlng hfoka 500 celsius lesz, egy gzfejleszt tmb 10 perc hasznlatra elegend.
Gyenge sav
ASz: 2
Id: 15 perc
A mdszerrel gyenge szerves illetve svnyi savak llthatak el. Ezek mar ereje nagyon kicsi, de brre kerlve get fjdalmat okoznak. Egy pohrnyi sav sebzse k6 Fp, semmikppen sem csszhat t p-be. A savval fm trgyakat feloldani szinte lehetetlen - de legalbbis nagyon sokig tart.
Kzepes sav
ASz: 4
Id: 25 perc
A kzepes erssg savak ers szerves illetve kzepes erej szervetlen savak. Vzben jl olddnak, gy egy adag kzepes erej savbl vz vatos hozzadsval 3 adag gyenge sav nyerhet. Mg ez a sav sem okoz tl komoly krosodst fm trgyaknak, de a hats mr mrhet. Egy pohrnyi sav 3k6 Fp-t sebez, melybl legfeljebb 3 csszhat t p sebzsbe. A fmeken poharanknt k6 STP-t sebez.
Ers sav
ASz: 7
Id: 25 perc
Tmny szervetlen savakat neveznk ers savaknak. Ezeknek szlltsa trkeny ednyekben kifejezetten veszlyes, az veggel blelt fmfiolk pedig meglehetsen drgk (2 arany/db). A savbl egy adagnyi (egy pohrnyi) 3k10 Sp-t sebez, ez p vesztst is okozhat. A sav fmtrgyakon 2k6+3 STP-t sebezhet. A sav vzzel kzepesen ers savv hgthat, egy pohrnyi ers savbl 3 adag kzepes nyerhet.
Gygyszer
ASz: 5-8
Id: 25-150 perc
Klnbz betegsgekhez az alkimista - ha jrtas a Sebgygytsban legalbb Alapfokon - gygyszereket kszthet. Ezek az anyagok a KM megtlse s az alkimista ismeretei szerint +1 - +4-et adhatnak az Egszsgprba dobsakor.
Enyv
ASz: 6
Id: 50 perc
Az alkimista svnyi alap ragasztszert kszthet. Ez valjban persze nem enyv, hiszen azt csontbl, inakbl fzik, de hatsban ahhoz hasonl. A klnbsg, hogy kemnyebb ktst tesz lehetv az sszeillesztett felletek kztt. Szradsi ideje 15 perc, ezalatt a kt sszeragasztand felletnek ssze kell nyomdnia, nem elg csak illeszkednie.
Vzll kencs
ASz: 3
Id: 25 perc
Az alkimista kencsvel mindenfle szvet vagy br, mely kpes azt beszvni, vzllv tehet. A szvet kiss merevebb vlik ugyan, de a vzllsg tkletes lesz. Az gy ksztett tartkban paprok, iratok szllthatk.
Tzll kencs
ASz: 8
Id: 90 perc
A kencs mindenben hasonl a Vzll kencshz, de a tz ellen hatsos. Br s posztvrtek is kezelhetek vele. A vdelem nem teljes, az gy kezelt anyagon a tz sebzsnek fele rvnyesl. A kezelt vrt viseljnek tz ellen 2 SF-t ad.
Alkmia segtsgvel mg sok egyb vegylet, kencs kszthet - tbbek kzt mrgek is. Ezek pontos meghatrozsa termszetesen a KM feladata, de a tovbbiakban tervezzk tbb kidolgozott mreg s egyb fzet lersnak kzlst is._
E L F F E G Y V E R E K S V R T E K:::::::::::::::::::
Az elf vrteket csak elfek, s flelfek tudjk hasznlni, hiszen az fizikumukhoz, alakjukhoz lett kialaktva, ms fajnak soha nem ksztenek. A fegyvereket ellenben mr msok is hasznlhatjk bntetlenl, feltve ha valaki megtantotta ket a helyes hasznlatra, ami flelfek esetben elfordul, egybknt igen ritka.
A vrteket brmelyik elf kovcs el tudja kszteni, de sok elf telepls (pl. Yllinor, Haonwell) kzelben l flelf kovcs is ismeri az elksztsk mdjt. Kereskedelemben nagyon ritkn bukkannak fel, ltalban jutalombl vagy ajndkknt ksztik el. A felhasznlt tvzetek ellltshoz nincsen szksg klnleges anyagokra, csak hossz s aprlkos munkra. Jtktechnikai szempontbl j minsg aclvrteknek felelnek meg.
Elf lncing (MGT: 0, SF: 2, Sly: 10 kg, r: 15 arany)
Knykig s hromszgformban trdkzpig er lncing. Az elf szerencsevadszok kedvelt vrtezete.
Elf sodronying (MGT: 0, SF: 3, Sly: 15 kg, r: 18 arany)
Knykig s hromszgformban trdkzpig er sodronying. Az elf harcosok idelis vrtezete.
A fegyverek elksztsnek mdja elterjedtebb. Szmos flelf, s rajtuk keresztl szmos ember kovcs ismeri elksztsk mdjt. Minden szempontbl hagyomnyos, j minsg aclfegyvereknek felelnek meg.
Elf keskenykard (TM: 2, K: 11, T: 13, V: 13, SEB: k6+1, Sly: 0,6 kg, r: 5 arany)
Vkony, hrom lapos szalagszer pengje indaszeren tbbszrsen csavarodik egymsra , markolata enyhn hajltott, nincs keresztvasa. A penge hossza 60-80 cm.
Elf levlkard (TM: 1, K: 8, T: 15, V: 15, SEB: k6+3, Sly: 1,1 kg, r: 4 arany)
Elnyjtott levl formj, srn erezett penge, levelet formz kzvdvel s markolattal. A levltr nyjtott, hullmos vltozata. A penge hossza 60-80 cm.
Az elfeknek van egy si, klnleges kardjuk is, melynek elksztst mr csak Sirenarban ismerik. Az aqur-elf hborkban mg ilyen kardokkal vvtk csatikat, de az elf birodalom ksbbi sztszakadsval a tradcikhoz szigoran ragaszkod kovcsok Sirenarban kerestek, s talltak j hazt. A kardot csak elf tudja forgatni (ha elsajttotta a klnleges kard forgatst, ami csak Sirenarban lehetsges), a tbbi faj knnyen megsebezheti magt vele. A sirenari fejvadszok kivtel nlkl ilyen pengket hasznlnak, vgleges elvesztsk vagy megsemmislsk nagy szgyen, de a kovcsok ksztenek szmukra msikat.
si, tradicionlis kard (TM: 1, K: 10, T: 15, V: 15, SEB: 2k6+1, Sly: 0,9 kg, r: ismeretlen)
1 mteres enyhn hullmos, trhetetlen pengvel, s 20-30 cm-es markolattal elltott, keresztvas nlkli fegyver. A fejvadszok ltalban prban forgatjk. Suhintskor semmilyen hangot sem hallat.
T O L V A J F E L S Z E R E L S E K ::::::::::::::::::::::::::::::::::
A M.A.G.U.S. lapjait figyelmesen forgatk szrevehettk, hogy a kpzettsgek lersakor tbbszr is utalunk klnfle tolvajeszkzkre, a felszerelsek kztt ellenben nem trtnik rluk emlts. Ezek az eszkzk nagyban hozzjrulnak ahhoz, hogy a tolvaj - s mindenki, aki zrnyits vagy mszs kpzettsggel rendelkezik - eleget tehessen feladatnak. Nlklk a falak megmszsa sokkalta nagyobb erprba, a zrnyits pedig jobbra lehetetlen vllalkozs. sszefoglal nven tolvajfelszerelsknt kerl emltsre az a kisebb tsknyi eszkz, szerszm, amellyel minden szerencsevadsz rendelkezik. Ebben benne foglaltatik mindaz, ami alapfelttele az alvilgi kpzettsgek alkalmazsnak.
A zrnyitsnak, amennyiben kulcs nem ll rendelkezsre, tbb elterjedt mdja ismeretes Yneven - a legegyszerbb, m nem felttlenl legbiztosabb s legelegnsabb az ajt mdszeres elpuszttsa. Erre remek lehetsget knlnak a nagy erkifejtst kvn csknyok, baltk, fejszk, esetleg buzognyok s kalapcsok. Az alaptechnika nem tl sszetett, gyorsan elsajtthat, br ebben is vannak szakmai fogsok-a tapasztaltabbak a zr krnykr kezdik cspelni, bzva abban, hogy a zr lesz a kzdelem vesztese, s enged. Ha ez nem kvetkezne be, az ajt mg mindig sztverhet. ]val elegnsabb s fknt csendesebb mdja a zr kinyitsnak a finom szerszmokat, tapasztalatot s kzgyessget ignyl eljrs. Tolvajok kzismerten jratosak ebben a technikban. Mindehhez szksgk van azonban egy ers, lehetleg aclbl val drtra vagy lkulcsra. A htkznapi zrak Yneven nem jelentenek klnsen komoly kihvst egy tapasztalt tolvajnak, tekintve hogy felptsket nemes egyszersg jellemzi. Komolyabb rtkek vdelme komolyabb zrakat, Feltriknek pedig alaposabb Felkszlst ignyel. (Ilyen esetekben sokszor elfordulhat, hogy a KM negatv mdostval dobatja a kpzettsgprbt.) A tolvajok teht szksgesnek reztk, hogy tegyenek valamit az eslyegyenlsg rdekben. A szerszmkszlet egyre specializltabb vlt, s ez egyet jelent a tska nvekedsvel. A tapasztaltabbak hosszabbt hornyokkal (mly zrak esetre), pckkkel, tmasztkokkal s ki tudja, mg mifle csodamicsodkkal szerelik fel magukat. (Ezek mind nvelik a zr kinyitsnak eslyt, pozitv mdostt adva a kpzettsgprbra.) Nem csupn mretk, alakjuk, sokszor anyaguk is klnleges ezeknek a specilis zrnyit kszsgeknek. Elterjedt mdszer a zrrl lenyomatot kszteni, pldul viasz segtsgvel, majd kulcsot reszelni hozz. Kiss nehzkes eljrs, mivel vissza kell menni a "tett sznhelyre" egy alapos lakatosmunka utn - kalandozskor igen ritkn alkalmazhat. Maradnak teht a jl ismert lkulcsok s kampk. Az alapfelszerelsben 10 fle, mretben klnbz kamp tallhat. Ezek kiegszthetek tovbbiakkal, nem szabad azonban megfeledkezni arrl, hogy csomagunk minden egyes jabb eszkz beszerzsekor tovbb nvekszik. A rszletes r- s hatslers a tblzatban olvashat.
Falat, Ft mindenki mszhat - ez gy igaz. ,A krds pusztn annyi, ki meddig jut el? A fra mszs sikert kevesen krdjelezik meg, holott ez esetben is addhatnak problmk (csak ki kell prblni egyszer mondjuk egy jegenyt). A felszerelsek szempontjbl azonban valban fontosabb a falmszs. Akik rendelkeznek ezzel a kpzettsggel, meglehets magabiztossggal haladnak termszetes sziklkon, de mg nagy kvekbl rtt falakon is. Nem ltezik azonban ember, aki mgia vagy szerszmok segtsge nlkl felmszna egy tkrsima falon. A magyarzat ebszer: a mszs akkora tmasztkokat, kapaszkodkat ignyel, ahov a felfel halad beakaszthatja legalbb kt ujjt. Fontos mg, hogy a rseknek egy-msfl mterenknt kell kvetnik egymst, klnben a feladat lehetetlen. Sokat segtenek a klnfle, falba verhet kampk, kis vsk s kalapcsok. Termszetes szikla megmszsnl is biztonsgosabb ezek hasznlata, br nagyban cskkenti a mszs sebessgt. ptmnyek megmszsakor legtbbszr fontos a nesztelensg is, ekkor kampk nem hasznlhatak-br nha nincs ms megolds. Vsvel a kapaszkodsra kiszemelt rs nagyobbthat meg, a bevert szg vagy kamp pedig maga szolglhat kapaszkodul. Hasznlnak kzre s lbra rgzthet mszkampkat is, ezek olyan felletek megmszsakor jelentenek elnyt, melyek elg puhk-a kamp beljk akaszkodhat, nincs szksg tmasztkra. Ilyen anyag a fa, vagy puha kzet, pldul a mszk. Sokszor egyszerbb kamps ktelet felhajtani a megmszand hely tetejre, s azon felkapaszkodni, ha az elg biztonsgosan tart. rdemes mszs eltt nhnyszor ersen megrntani, mert ki tudja... a KM s az rdg sosem alszik. Elfordulhat, hogy a kamp nem akadt he elg ersen, s mszs kzben zuhan le a prblkoz.
A csapdakeress s semlegests is knnyebb egy-egy hasznos eszkz segtsgvel. Megjegyzend, hogy a csapdk felfedezsre hasznlt szerszmok elnyt jelenthetnek titkos ajtk feldertsekor is, ha a KM is gy ltja jnak-ez akkor valszn, ha az ajt elrejtse hasonlatos a csapdknl tapasztaltakhoz. Segthetnek a kisebb-nagyobb tkrk, vkony fmrudak, csvek, vagy a hallgatzst segt tlcsr. A semlegestsben mindenkppen hasznos a csavarhz, fesztvas, szgkihz, ks, kenolaj, netn kis kzifr. A csapda hatstalantsa merben ms jelleg feladat, mint a megkeresse; mg a felfedezs inkbb megfigyelkpessget s hatodik rzket ignyel, a semlegestsben a mechanikai rzk s gondolkods segt.
Ms alvilgi kpzettsgek tmogatsra is hasznlnak szerszmokat, de ezek mr eszkzk nlkl is majd' minden esetben alkalmazhatak. Az eszkz itt inkbb csak az eljrs szpsgt vagy gyorsasgt nveli, esetleg a siker eslyeit javtja. Gondoljunk csak a zsebmetszsre: sokat jelent egy kilezett pnzrme, vagy pengvel felszerelt gyr. Hasznlhat a tolvaj kis pengt vagy ollt is a zseb, erszny vagy htizsk kimetszsre, vkony, hajlkony fmhuzalt trgyak kihalszsra. A lopott rtkek elrejtsre tkletes a dupla fenek tska. A lopakodst segti a vastag, puha lbbeli, mely a lps zajait tomptja. Korommal bekenve az arcot s kezet, knnyebb vlik a rejtzs a sttben - br nappal, ha szreveszik, elg meghkkent lehet. A biztonsgos meneklst segtik az elszrhat fm- vagy mrvnygolyk, ha a tolvaj ldzi el veti ket. A hats csak kemny padln, kvn ltvnyos, de ott nagyon. Hasonl clokat szolgl a vassulyom is. Ezt a gonosz kis trgyat legknnyebben gy kpzelhetjk el, mint egy tetrader cscsaibl kiindul, s a kzppontban egyesl fmtskk egyttest. Brhogy rjen is fldet, egyik hegye mindenkpp a levegbe mutat- meglehetsen kellemetlen lmnnyel szolglva annak, aki belelp. Br sebzse nem komoly, csnya talpsebeket okozhat, s a gyalogos haladsi sebessgt felre cskkenti, mintegy 5-10 (4+k6) rra.
Le kell szgeznnk azonban, hogy az sszes ltez eszkz, felszerelsi trgy sohasem lehet egyszerre egy kalandra indul tolvajnl. Hiszen gy nzne ki, mint egy mozgrus, aki apr portkkkal kereskedik, s htizskja alig nagyobb egy srshordnl. Ezrt klnbztetjk meg az alapfelszerelst, amivel minden alvilgi kpzettsg mdostk nlkl jtszhat, s a kiegszt felszerelseket, amelyek segtenek egy-egy feladat elvgzsben. Sok lert trgy csak chbeliek szmra elrhet, vagy sajt kezleg kell elkszteni ket. Ezeket a tblzatokban csillaggal jelltk. Fontos tudni, hogy a tolvajok akr harcolhatnak is nhny szerszmmal, ha nincs ms lehetsgk. Termszetesen ezt a Kpzetlen fegyverforgats idevonatkoz negatv mdostival teszik. Hasznos lehet, ha a tolvajt lefegyverzik, de nem trdnek eszkzeivel. Egy kis kalapcs pldul j szolglatot tehet nem csak a mszszeg, de az r fejnek beversekor is. Amennyiben az eszkz szmottev harci rtkkel br, ez is feltntetsre kerl a tblzatban. Egyes vrosok, vrak urai nem nzik j szemmel a tolvajok tnykedst otthonukban, gy az rsg sokszor veti al motozsnak az jonnan rkezetteket, akik t szeretnk lpni a hely kapujt. Ha lkulcsot, fojthurkot, zrnyit drtot tallnak, knnyen elvesztik Fejket, s ennek bizony a tolvaj ltja krt. Ezen incidensek elkerlse vgett rvendenek nagy npszersgnek a klnfle rejtett zsebek, ersznyek, reges fegyvermarkolatok s ms, hasonl megoldsok. A kis tolvajeszkzk szmra ksztett vek ugyan nem segtenek az ellenrzsek alkalmval, viszont knnyen elrendezhetek bennk a szerszmok. Ha egy tolvaj rendben tartja Felszerelst, mindig tudja, melyik rekeszbl szedje el az ppen szksges holmit, meggyorstva ezzel munkjt. Amennyiben valamely oknl fogva eszkzei sszekeverednek, keresglnie kell kztk, s mris rtkes pillanatok vesznek krba. Tbbnyire a zrnyit felszerelsek, egy kis csavarhz s a drtvg vannak az vben, erre akasztva pedig a fesztvas s szgkihz, a tbbi felszerelst jobbra a htizsk rejti. Kvetkezzen most a szerszmok s eszkzk listja, a teljessg ignye nlkl. Ha a KM-nek vagy egy jtkosnak brmilyen egyb tlete tmadna, btran egsztse ki e felsorolst.
I. tblzat: Alapfelszerels
Trgy r Megjegyzs
Zrnyit kszlet (l0 darabos)* 1a Kznsges zrak nyitsra alkalmas
Szgkihz kiskalapcs 3e Harci rtkei: K: -7 T: -19 V: -17 sebz: 1k6
Fesztvas/nagy csavarhz 1e Harci rtkei: K: -9 T: -19 V: -16 sebz: 1k6-1
Drtvg 2e Hasonl a most hasznlatosakhoz
r 9r Harci rtkei: K: -3 T: -23 V: -19 sebz: 1k6/2
Csavarhz 15r Harci rtkei: mint az r
Vsk 2e/db Harci rtkei: mint az r
Finom kalapcs 1e Harci rtkei: K: -6 T: -21 V: -18 sebz: 1k6/2
Acl fmfrsz 2e -
35m zsineg 4r -
Kis ersznyek, v s egyb hordozk az eszkzknek 3e Ezekben rdemes tartani a szerszmokat
sszesen: 2a 1e 28r - egy alapfelszerels gyy nagyjbl kt aranyba s kt ezstbe kerl
II. tblzat: Kiegszt felszerelsek
Trgy r Megjegyzs
Nagy fesztvas* 9e Gyenge ajtk +35%-kal nyithatak, harci rtkei mint a kis kalapcsnak
Hossz zrnyit kampk* 1 a Zrnyits + 10%, ha a zrszerkezet mlyre sllyesztett volt
Nyers kulcsok (10 db)* 8e Ezekbl lehet megfelel kulcsot reszelni
Kis reszelk (6 db) 7e Zrnyitsra +5%, kulcsreszelshez szksges
Viasz 25r Kulcslenyomat ksztshez
Mszkampk kzre* 6e Mszs +4%, ha a fal mszk vagy annl puhbb
Mszkampk lbra* 7e Mszs +4%, ha a fal mszk vagy annl puhbb
Kzi fr 1a Csapda semlegests s zrnyits +4%
Hossz kampk s csvek 6e Csapda keress s semlegests +4%
Vizsgl tkr 7e Csapda keress s semlegests +5%
Kocsikencs ill. sr olaj 25r Csapda semlegests +3%
Hallcs 4e Csapda semlegests +3%
Dupla fenek tska* 1 a
Kis kzioll 4e Zsebmetszs +4%
Kamps drtok le Zsebmetszs +3%
Kilezett pnzrme* 3r Zsebmetszs +3%
Pengs gyr* 45r Zsebmetszs +4%
Blelt szvet lbbeli* 7r Lopakods +5%
2 tucat mrvny- vagy fmgoly 35r Ellenfl lasstsra
2 tucat vassulyom 2e Ellenfl lasstsra, sebzse 1 Fp sulymonkt
* -Ezek a trgyak csak tolvajchen keresztl elrhetek, vagy sajt kezleg kell elkszteni ket, esetleg kln megrendelsre elkszttethetk
A szerszmok harci rtkei a kpzetlen fegyverforgatsbl ered negatv mdostt mr magukba foglajk!
Kovi
H A R C M V S Z F E G Y V E R E K ::::::::::::::
Nem ismertek flelmet, bajnokok.
Lelketek rezdletlen t, hitetek a tkly ressge.
Taln csodlnom kellene.
(Arval d'Incarra)
Jllehet, a harcmvszek mindenekeltt a pusztakezes harc avatott tudi, egyltaln nem elhanyagolhat a klnfle fegyveres kdelmeket oktat iskolk, mesterek szma s jelentsge sem. A kardmvszek penginek hallos villanst szles krben ismerik Yneven, m a sokfle eszkz, amit a harcmvszek forgathatnak, mr korntsem olyan kzismert. Igazn jl bnni velk ltalban csak hossz vek kitart munkja utn lehetsges, gy mesterfokon csupn egyet, legfeljebb kettt kezelhet a harcmvsz - a tbbi csak amolyan "kiegszts" lehet.
A szablyrendszer tzfle fegyver forgatst engedlyezi, m ezekrl kln lerst mindedddig nem tallhattatok. Ezt a hinyt szeretnnk ptolni.
Elsnknt a kardokrl ejtnk szt. Br az ltalnos elkpzelseknek ellentmond, a harcmvszek szmos vltozatt forgathatjk a pengknek. Egyes iskolk pros, msok egykezes technikkat rszestenek elnyben, s akadnak olyanok is, ahol tbb irnyzatott oktatnak.
1. Szles kard (khot): Viszonylag szles pengj, kiss szablyra emlkeztet, a hegy fel vel, egyl, egykezes fegyver. Kezelse kilenc alaptechnikra pl, a mozdulatok zmt vllbl hajtjk vgre. A vgsok sorn csaknem a teljes pengt felhasznljk, gy a technikk az lre koncentrlnak. Kezelst nem tlsgosan nehz elsajttani, ezrt bizonyos irnyzatok szvesen alkalmazzk kiegszt fegyverknt az alapvet, pusztakezes tecnikk mell. Ismeretesek kt kardot egyszerre forgat stlusok is .(Felvont Szemldk, Aclkar, stb.) K: 9 T:13 V: 10 Sp: K6+1
2. Srknyfullnk (khiel): Egyenes, ktl, egykezes fegyver. A markolatnl viszonylag vastag a penge, alkalmas nagyobb er kifejtsre is - ha vletelenl "sszeakaszkodnnak" a vvk, lkhetnek is vele; hrtsra a kzprszt hasznljk. m az igazi szakrt egyltaln nem r ellenfele kardjhoz ! A hegytl szmtott tz centimtert borotvalesre fenik, ezzel tmadnak; metszenek s dfnek. Tizennyolc alaptecnika ismeretes, ezek mindegyike a hegyre koncentrl. Prbaj kzben az egsz test mozog, akr valami klns tncban, m minden tmads csuklbl robban ki. Hasznlatt hihetelenl nehz elsajttan; bels erre pl, formagyakorlatai kvlllk szmra lassnak s tlsgosan lgynak tnnek. Azok a harcmvszek, akik a khielt forgatjk, pusztakezes kzdelemben bizony alul maradnak majd' minden egyb stlussal szemben. Vvtudsuk azonban lenygz; knnyedek s kecsesek, viadaluk igazi lmny a szakrt szmra (br gyakran igencsak rvid ideig tart ). K:8 T:15 V:14 Sp k6+3
3. Hollszrny (khrin-kao): Prban hasznlt, krlbell alkar hosszsg, szles pengj, egyl kard; egykezes, kfejezett keresztvassal, a mai kardvvk fegyvernek kosarhoz hasonl kzvdvel. Kis helyen vvott belharcra is alkalmas. Hasznlata frgesget, harmonikus mozgst ignyel, m ha a kzd elg kzel kerl ellenfelhez, a szles pengkkel igen komoly sebeket okozhat. A kt kardforgs kzben a madrszrnyak suhogshoz hasonlatos hangot ad, innen ered az elnevezs. K:8 T: 15 V:12 Sp: k6+1
4. vkard (sho-khot): Pengje a slan kardra hasonlt, keresztvasa kr alak, ppen klnyi. Egykezes, egyl fegyver; tbnyire prban forgatjk, br Tiadlan szakkeleti terletein tbb iskola is egyedli hasznlatt tantja. Kedvelt eszkze a sznes, knny selymekben jrt "Bbordaru" tncnak, mely amellett, hogy lenygz ltvnyossg, alkalmat ad a harcmvszek tudsnak bemutatsra is. Az vkard tizenegy alaptecnikja kizrlag vgsokra pl; egy szrstpust ismer, mbr ennek szmtalan (meglehetsen tgan rtelmezett ) vltotata ltezik. K: 6 T:14 V:16 Sp: k10
5. Sryn tr: Keskeny, borotvales s igen hegyes pengje 25-30 cm hossz, nha enyhn hullmos; markolata szgbe trve illeszkedik hozz, akr a pisztolyagy. Kikpzse is inkbb ahhoz hasonlatos- a sryn markolat mindig "tulajdonosa tenyerhez kell elkszteni'', hogy mikor rfog a lehet legtkletesebben illeszkedjk. gy mondjk, a sryn markolat gazdja lelknel lenyomata. Kiegszt fegyver, szorosan rtelmezett kzdsirnyzat nem alakult kr; noha szakavatott harcos kpes vele vvni is, voltakppen egyetlen clt szolgl: fenyegetett helyzetben szemkprzatat gyorsasggal elrntani ( gy, mint fldnk revolverhsei ), s az ellenfele mellbe dfni. K: 10 T: 14 V: 5 Sp: K10/2
6. Egyb pengk: Az fent kiemelteken kvl szmtalan kard- illetve trforma ltezik, ezek ismertetstl most eltekintnk (hiszen akadnak kttk olyanok is, amit csupn egy-egy eldugott iskola hasznl), m zeltl nhny rajzt kzljk. KM-ek, titek a plya.
7. Nyeles fegyverek:- jobb hjn fogadjuk el ezt a meghatrozst azokra az eszkzkre, melyek hosszabb-rvidebb nyllel, s valamilyen fmrsszel rendelkeznek. Ezek voltakppen a regulris seregek lndzsinak s alabrdjainak elkpeszt vltozatossgt mutat testvrei. A nevesebbek tbbnyire egyeduralmat lveznek, alkalmazsukre kln irnyzat plt, m sokuk hasznlatt majd ' mindentt "csokorba szedve" oktatjk, |